افتتاح پروژه مرکز تبادل ترافیک شبکه ملی اطلاعات
۲۷ اردیبهشت

افتتاح پروژه مرکز تبادل ترافیک شبکه ملی اطلاعات

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ —
به گزارش روابط عمومی شرکت انتقال داده های آسیاتک، در همایش روز جهانی ارتباطات و مخابرات که در ۲۶ اردیبهشت ماه در سالن همایشهای شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید،  پروژه «مرکز تبادل ترافیک شبکه ملی اطلاعات» به بهره برداری رسید.
همانگونه که می دانید همزمان با گسترش فناوری های ارتباطی و کاربرد روزافزون اینترنت و ارتباطات در زندگی روزمره افراد، نقش مدیریت ترافیک شبکه به اندازه توسعه ظرفیت های ارتباطی، مهم و کلیدی تلقی می شود.
مراکز تبادل ترافیک شبکه ملی اطلاعات نقاطی کانونی در شبکه های مبتنی بر IP هستند که فاصله بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان محتوا را در قالب یک هم بندی مناسب به حداقل کاهش می دهد. تاکنون برای آنکه تولید کنندگان و مصرف کنندگان محتوا بتوانند با یکدیگر متصل شوند، اتصال دو به دوی آنها به یکدیگر ضروری بوده است لیکن با افزایش تعداد ذینفعان، این روش علاوه بر پیچیدگی فراوان، باعث اتلاف منابع ارتباطی و افزایش هزینه می شود. در مراکز تبادل ترافیک شبکه ملی اطلاعات همه فعالان حوزه تولید و توزیع محتوا در یک منطقه به یک مرکز وصل شده و ارتباط میان آنها از طریق این مرکز به صورت یک الگوی ستاره ای برقرار می شود.
بدین ترتیب هر اپراتور یا تولید کننده با این مراکز در ارتباط است و از طریق این مراکز اطلاعات سایر فعالان حوزه را دریافت می کند. با ایجاد این مراکز، گردش ترافیک دیتا در شبکه داخلی محدود شده و نه تنها ظرفیت قابل توجهی از شبکه ملی زیرساخت آزاد می شود بلکه باعث جلوگیری از خروج ترافیک دیتای کشور از درگاه های بین المللی می شود که به نوبه خود افزایش ضریب ایمنی و کیفیت سرویس های ارتباطی را به همراه خواهد داشت.
IXP یک تجربه و راهبرد موفق است که در بیشتر کشورهای جهان اجرایی شده است. ایجاد و توسعه مراکز متعدد تبادل ترافیک شبکه ملی اطلاعات باعث بهبود گردش اطلاعات در داخل کشور شده و با اختلال در یک مرکز، سایر مراکز به فعالیت خود ادامه می دهند و در عین حال در صورت قطع ارتباط بین المللی مشکلی در شبکه داخلی کشور ایجاد نخواهد شد.
کارشناسان و مدیران شرکت آسیاتک امیدوارند که بتوانند در راستای مسئولیت ها و اهداف خود و با مشارکت با شرکت زیرساخت، دسترسی عادلانه همه شهروندان به ارتباطی ایمن و با کیفیت را فراهم نموده و در تحقق ایرانی سربلند سهیم باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *